HRONOLOGIJA DOGADJAJA I POLEMIKA OKO "Slučaja Vinča" Generalni štrajk u Institutu "Vinča" traje bez prekida od 22. januara 2004.godine

Slučaj Vinča

Više o dogadjajima u Vinči možete naći na

ANTIC.org-SNN

Više o samom Institutu "Vinča" može se naći na
http://www.vinca.rs/

Više o predlozima Ministarstva za nauku, tehnologiju i razvoj može se naći na
http://www.nauka.gov.rs

субота, 12. децембар 2009.

Без нуклеарки у Србији

Без нуклеарки у Србији
Према стратегији о енергетици, до 2015. године није предвиђена изградња нуклеарних централа у Србији, навео министар енергетике Петар Шкундрић.
Сваки трећи киловат сат струје у Европи добија се из нуклеарки. И док се у свету окрећу градњи нуклеарних електрана, у Србији су забрањене мораторијумом. Међутим, та тема је поново испливала у јавност после изјаве руског амбасадора Александра Конузина, да је Русија спремна да изгради нуклеарну електрану у нашој земљи и да се о томе разговорало на највишем нивоу
У Влади Србије су категорични - градње нуклеарки нема. Мораторијум о забрани градње нуклеарки датира из 1989. године. Иако стручњаци сматрају да је тај пропис застарео јер га је донела друга држава, министар енергетике не види никакву могућност за градњу нуклеарне електране.
"Заиста нисам интегрално видео и чуо изјаву господина Конузина и са том изјавом нема потребе да полемишем. Према стратегији о енергетици, до 2015. године није педвиђена изградња нуклеарних централа у Србији", навео је министар енергетике Петар Шкундрић.
Према Шкундрићевим речима, сагласно мораторијијуму који постоји, Министарство рударства и енергетике није предузимало никакве радње у смислу планирања пројектовања или изградње нуклеарних централа.
Две милијарде евра за изградњу
Изградња нуклеарки је скупа, па земље све чешће улазе заједнички у тај посао. Изградња једне од 650 мегавати кошта две милијарде евра.
Јасмина Вујић, професор Универзитета Беркли каже да је упозната са незваничном идејом руских стручњака о градњи нуклеарних централа на Балкану.
"Идеја је била да се регионално, уствари читав Балкански регион договори и да се нуклеарке граде рецимо у Бугарској или Мађарској, да сви учествују у изградњи, а касније ту енергију заједнички користе", рекла је Вујићева.
Како је навела, немачка копанија "Симес" потписала је уговоре са Русијом да заједно крену у градњу нуклеарки.
"Мислим да је то изванредно и ми би требало да у оквиру тога обновимо програм на факултетима који је био укинут и у Институту Винча, да задржимо кадрове, опрему и реакторе за тренинг будућих генерација", рекла је Вујићева.
Људски фактор узрок нуклеарне несреће 
Научници у земљи кажу да у тој области много заостајемо за светом јер нема стручног кадра. Истичу и да је страх грађана од нуклеарки оправдан, иако статистика показује да је људски фактор увек узрок нуклеарне несреће.
"Познато је да је нуклеарна енергија у својој историји донела много мање жртава него други извори енергије, поготово хидроелектране које су у три велике катастрофе, Индији, Бразилу и Италији однеле на десетине људских жртава у једној секунди", рекао је научник Института Винча Илија Плећаш.
Према речима Плећаша, нуклеарна технологија је тако далеко отишла да осим љуског фактора не постоји други начин заказивања и увек је људски фактор тај који је крив.
Влада и мишљење да је свеједно да ли Србија има нуклеарку или не, јер је окружена са око 20 нуклеарних реактора удаљених до 500 километара.
Само Бугарска и Мађарска имају по четири нуклеарна реактора, Словенија и Хрватска по један у Кршком.
У свету нуклеарне електране покривају 16 одсто потреба за струјом. Највише су заступљене у Литванији, чак 80 одсто, а за њом је одмах Француска. Кина неће дуго задржати последње место јер гради 12 нуклеарних електрана
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/5/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0/337871/%D0%91%D0%B5%D0%B7+%D0%BD%D1%83%D0%BA%D0%BB%D0%B5%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B8+%D1%83+%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B8.html#1688701


KOMENTARI

број коментара 16 | cw

Svasta

Samo nam jos to fali...
1
(уторак, 01. дец 2009, 21:22)
anonymous [нерегистровани]

Нуклеарка

Свакако да је Србији потребна једна.Они који се разумеју сложиће се са мном.
Наравно потребно је више од добре воље,али Србија би требала да се посвети овом питању!
1
o
(уторак, 01. дец 2009, 22:51)
Proton [нерегистровани]
пошаљи одговор

pro atom

Ja kao Ingenieur unemackoj nuklearki smatram da bi Srbija trebala bar da razmisli o izgradnji nulkearke.
Najcistija i najjeftinija energija i obezbedjuje dosta radnih mesta.
Drzava i stanovnistvo mogu samo da profitiraju jer ce energija biti sve potrebnija i skuplja....
Sto se tice sigurnosti, nuklearke 3+ generacije su potpuno sigurne (OL3 Finska, Flamenwille Francuska....
Nema se stacekati moramo u korak sa svetom, jer ceo svet hoce opet da gradi cak i oni koji su ranije bili potpuno protiv nuklearne energije.
одговори на коментар:
Nehumani inzinjer
@proton:
1
(уторак, 01. дец 2009, 23:33)
BESNA [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Kako da ne

A nuklearni otpad skladistite u moje dvoriste! Svako ko iole ima moga zna da su nuklearke smrt za zivot i ovu i te kako upropascenu planetu i da je jedina alternativa solarna energija.Em cisto, em ne steti okolini.
P.S.: Malo razmislite kakav svet ostavljate deci!

одговори на коментар:
nisi Besna vec neupucena
1
(уторак, 01. дец 2009, 23:41)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Radijacija

Nama u Vranju i bez nuklearke je preveliki nivo zračenja. Ako se narod pita odgovor je unapred poznat. Černobil i da ne pominjem...
1
(среда, 02. дец 2009, 00:14)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

.

Bolje strucan kadar da saslusate o ovom problemu nago svasta da pisete.
Nije lako i ne isplati se tek tako sve sto se zamisli u vezi sa dobijanjem el. energije, kada bi mi ucili vise a manje pricali dok ne naucimo........
1
(среда, 02. дец 2009, 00:59)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

@proton:

Zar nije na ugalj i gas najeftini? Ja licno ne podrzavam to zbog enormnog zagadivanja vazduha.

I sta je sa otpadom nuklerarnog smeca? Za to je potrebno duboki tunel i ko zna koliko to sve kosta i najvaznije koliko je to sigurno.

Postoji valjda jos nameru izgradjne djerdap 3 koji valjda istu kolicinu magavata pruzi.
1
(среда, 02. дец 2009, 01:03)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Spreciti Hrvatsku

Iskreno mislim da nama ovo ne treba trenutno ali vredi izgraditi za ubuduce. Medjutim milsim da Srbija treba da preduzme sve moguce da se zaustavi projekat gradnje Hrvatskih reaktora na granici sa Srbije tj na Dunavu. Taj isti Dunav posle treba da prodje pored pola srpske populacije i nacini 60% isparavanja pored recnih gradova poput Novog Sada, Beograda, Smedereva itd...
1
(среда, 02. дец 2009, 01:17)
Mico [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Zasto

Uskoro ce Rusija proizvoditi najjeftiniju energiju na svetu na osnovu Teslinog pronalska.
Bice to ne samo najjeftinija vec i najbezbednija energija i ne vidim potrebe da se grade preskupe i veoma opasne nuklearke.
Treba biti samo malo strpljiv.
Cudi me samo da Rusi koriste Tesline pronalske a Srbija ga cuva samo kao ikonu.
1
(среда, 02. дец 2009, 01:21)
democratis [нерегистровани]
oпошаљи одговор

nisi Besna vec neupucena

a to je lose po Srbiju.
Rusi imaju skladista za otpad i Vinca je vec izvozila njima a nije njihova firma.
Daj deo je jedan od najboljih koji se nudi izgradnjom nuklearke.

Svedska vlada se konacno opametila, (srecom nisu crveni sad u opticaju) te planiraju izgradnju par komada. Energija od vetra moze da pokrije svega 10 posto potreba ako bi se izgradila do kraja. A preskupe su investicije.

To bi bio najpametniji potez Srbije gledajuci dugorocno.

Malo edukacije za sve koji su protiv nije na odmet. Bas iz razloga kakvu Srbiju zelimo ostaviti svojim pokoljenjima! Zatrpanu CO² i ekoloski srusenu?
1
(среда, 02. дец 2009, 01:30)
Mico [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Nehumani inzinjer

Imamo mi na ovome svetu svakakvih inzinjera pa i onih koji rade da upropaste svet, recimo u vojnoj idustriji.
Ovaj "inzinjer" iz Nemacke neka svoje ideje prporuci svoj deci i zeni a ne Srbiji.
Nuklearke se ne samo preskupe za izgradnju i dok rade i tako i tako ali problemi dolaze tek na kraju kada budu prevazidjene. (Kako ih neutralizovati i kako se osloboditi radioaktvnog otpada).
Inzinjer bi trebalo da malo vise razmislja i da upotrebi mozak i da bude obavesten jer da je obavesten znao bi da uskoro, vrlo brzo, dolazi vreme jeftine, ciste i bezbedne energije proizvedene po Teslinoj zamisli. To bi inzinjer trebao da preporucuje ali je ocigledno da ne poznaje Teslina dela.
одговори на коментар:
branim stav ing.
1
(среда, 02. дец 2009, 02:03)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Neka hvala...

Lepo sto se nude, ali neka hvala. Ne slazem se da se svuda grade nuklearke. U stvari se svi okrecu koriscenju solarne energije i koriscenju vetra (bar ovde u Severnoj Americi); jeftinije, bezbednije i pouzdanije. Zasto bi smo se mi vracali u nazad kada mozemo da preskocimo prljavu proizvodnju i predjemo na efikasne sisteme?
1
(среда, 02. дец 2009, 02:40)
democratis [нерегистровани]
oпошаљи одговор

branim stav ing.

a vashe stavove cu da prihvatim kao korektne i trezvene od neke druge generacije.

Zasto?

Jedino u Srbiji roditelj vozi svoje dete u autu sa zatvorenim prozorima a puseci u autu, jer, Boze moj, promaja ce mu "ubiti" dete.

Apsurdno!!!

Samo gomila dezinformacij sve vreme, Svedska je ugasila 2 reaktora, stoje godinama, nio nije umro od njih ili se razboleo a pokrenuce ih ponovo. Sto vi neverujete srbinu da ce da napravi gresku i izazove Cernobil2, prepustite poslove strancima koji znaju sta rade.

Ili, jos bolje, edukujte kadrove za potrebna radna mesta.
Ko nece da uci, nemora ni da koci razvoj Srbije!
1
(среда, 02. дец 2009, 05:32)
anonymous [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Elektrane

Ja zivim vec 20 godina pored 2 nuklearke na samo 50 kilometara pa nista i ne razmisljam o tome.
1
(среда, 02. дец 2009, 05:46)
Jovan Mirkovic, Amerika [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Energija,

Mnogo je i pametnije i sigurnije i jevtinije da se prilagodimo ispitivanju Solar energije i Vetrenjacke energije.
Treba zamisliti, kvar nuklearnog reaktora, kao sto se desilo u cernobol, rusiju ili tri mile island u americi, da se tako nesto desi u maloj Srbiji. Kolike bi tu bile posledice za zdravstveno stanje gradjana Srbije.
Zaboravite nuklearnu energiju !
Solar enrgija je buducnost u celom svetu, vetrenjace se pokazuju veoma popularne po Americi i ima ih po celoj kaliforniji.
Treba razmisljati o posledicama i uslovima za terorizam koi je po celom svetu aktivan.
Ziveli smo na fetiljacu i luc, tada smo bili mnogo zdraviji i sigurniji.
Smrt nuklearnoj energiji!!!!!
1
(среда, 02. дец 2009, 14:47)
Demokrata [нерегистровани]
oпошаљи одговор

Usteda je zarada

Prema nekim uradjenim anketama po proseku trosenja Energije Srbija stoji na vrhu lestvice u odnosu na druge razvijene Zemlje u Evropskoj Uniji, to dostize cak i do tri puta vise.
Znaci kada bi se samo izjednacili u potrosnji, prema vec postignutim uputstvima i dokazanim saznanjima omogucili bi bezbrizni razvoj, na samo postojecim resursima, Srbije za celo 21 stolece.
Poljoprivreda i zdrava hrana je najtrazeniji resorni proizvod u svetu i tu moze Srbija da se razvije do Ekonomski jake i visoko razvijene zemlje. Ulaganja su niska, kapacitet znanja postoji ili se lako unapredi, minimalni rizici ili nema, a profit ogroman i dugorocan (neiscrpljiv).

1 коментар:

  1. Ovo je po drugi put da se govori o nuklarkama u Srbiji. Govorilo se još početkom osamdesetih godina, 1983-84-85, smatram da Srbiji netreba nuklarna energija, niti treba da dozvoli gradnju nuklarki u blizini svojih granica. Srbija ima dovoljni svojih prirodnih resursa za proizvodnju energije u svim oblicima, potrebno je naučiti korisnike energije racijonalnom korišćenju kao i da shvate da izvori energije nisu nepresušni,drvo, ugal,nafta. Isto tako reba stanovništvo naučiti da su alternativne energije najisplativije i najeftinije energije koje se mogu koristiti. Ujedno donose i čistu životnu sredinu bez ikakvog otpada kao i bez zagađenja vazduha...

    ОдговориИзбриши

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.

Претражи овај блог

Пратиоци

Архива чланака