HRONOLOGIJA DOGADJAJA I POLEMIKA OKO "Slučaja Vinča" Generalni štrajk u Institutu "Vinča" traje bez prekida od 22. januara 2004.godine

Slučaj Vinča

Više o dogadjajima u Vinči možete naći na

ANTIC.org-SNN

Više o samom Institutu "Vinča" može se naći na
http://www.vinca.rs/

Više o predlozima Ministarstva za nauku, tehnologiju i razvoj može se naći na
http://www.nauka.gov.rs

недеља, 16. август 2009.

Јасмина Вујић: Уранијум враћен под притиском Америке



Разговор недеље: Јасмина Вујић, председница Удружења декана нуклеарних факултета САД


Уранијум враћен под притиском Америке



Да смо добро преговарали могли смо у истом пакету решити проблем отпада и дугогодишње финансирање Института у Винчи, уместо што се задужујемо, каже професорка с Берклија


Била је ђак генерације Шабачке гимназије, дипломирала с просеком преко девет и магистрирала на Електротехничком факултету у Београду, осам година радила у Нуклеарном институту „Винча", а докторске студије одвеле су је у САД. Од 1992. године професор је на чувеном Калифорнијском универзитету у Берклију, где је 1. јула 2005. године преузела дужност декана Факултета за нуклеарну технику, као прва жена декан на једном факултету за нуклеарну технику у САД. Од 1. јула ове године налази се на челу удружења декана свих нуклеарних факултета у овој земљи, а има их скоро педесет.


Већ ових неколико редова довољни су да препознамо Јасмину Вујић, с којом је нобеловац Стивен Чу, министар енергетике у влади новог америчког председника Барака Обаме, ове године водио више дугих разговора о предностима и манама нуклеарне енергије. С Јасмином, која ужива огроман углед у највишим стручним круговима, али и патриотским организацијама српске дијаспоре, разговарамо за „Политику" о светским и овдашњим нуклеарним приликама, погубном мешању политике у науку, Задужбини наших електроинжењера у САД, чији је оснивач...


Удружење декана води активну кампању за поновну изградњу нуклеарки у САД?


Американци су некада имали примат у дизајну и изградњи нуклеарних електрана. У последње три деценије они су изгубили не само ту предност, него и знање. Од почетка осамдесетих ништа нису градили. Политика Клинтона и Гора била је изузетно антинуклеарно расположена и за тих осам година смањен је комплетан истраживачки рад. Наша организација инсистира на томе да се направи дугорочна стратегија у свим областима у којима се примењује нуклеарна технологија. Такође, и да се јавност упозна које су предности енергије из овог извора. У Вашингтону бар једном годишње разговарамо са сенаторима, конгресменима и министарствима која опредељују буџет.


Клима се мења?


Догађаји од 11. септембра на неки начин су их пробудили. Јавиле су се струје коју су притискале владу да направи независну енергетску политику, да земља не зависи од увоза нафте и гаса. То се десило Француској средином седамдесетих, када су цене нафте скочиле. Њихова влада тада је рекла: „Ми немамо природе ресурсе, али не можемо да зависимо ни од кога споља и почињемо активну изградњу нуклеарних електрана". Они су повећали проценат удела нуклеарки у производњи струје на 80 одсто. Америка има 104 нуклеарне електране, а тај проценат је тек 20 одсто. Азијске земље су такође схватиле да ако желе да смање загађење животне средине, а термоелектране на угаљ су најпрљавије, једино им нуклеарна енергија може помоћи. Кина тренутно гради 12 нуклеарних електрана...


Где је Србија у нуклеарним релацијама?


После акцидента у Чернобиљу код нас је настала параноја, тако да је донет закон који је стопирао градњу нуклеарки на простору бивше СФРЈ. Крајем године тај закон истиче, а у неку руку се не зна ни да ли важи јер је у међувремену промењено толико држава. Међутим, ми смо изгубили велики број кадрова који су се расули по свету. Такође, овде се за науку мало издваја, свега око 0,3 процента, за разлику од света где је то 3 до 5 одсто. Нажалост, иако имамо владе које се мењају, једна константа остаје: министри за науку се бирају по политичкој припадности, а не по стручности, па се самим тим и не мешају много у сопствени посао.


Шта се дешава с Нуклеарним институтом у Винчи?


Велику битку водили смо 2003. године с тадашњим министром Драганом Домазетом да се „Винча" очува, пошто је била идеја да се распарча на четири-пет делова и продају некретнине. Послала сам једну петицију широм света и за две недеље добила око 150 потписа подршке академика и научника у највећим институтима и универзитетима, који су потекли из „Винче". Штрајк запослених, преписке и натезања трајала су до јануара 2004. године. Влада је пала, а „Винча" опстала. Сада је поново на тапету, а повод је истрошено радиоактивно гориво.


Хоћете ли читаоцима појаснити о чему се ради?


Код нас важи правило: они који нешто знају, уопште се не питају! У доба Домазета и Свилановића, под притиском Американаца, свеже нуклеарно гориво, које смо средином седамдесетих платили веома много, враћено је Русији. Да су умели да преговарају, могли су да постигну споразум да се истовремено решимо и радиоактивног отпада, који је много опаснији, а „Винчи" обезбедимо финансирање за још десет година. Новац који смо добили од Међународне атомске агенције у Бечу није био довољан да се измести тај отпад. Паре су потрошене да се направи ограда, да наводно не би ушли терористи и слично...


Колико је скупо уклањање радиоактивног отада?


Потребни су посебни контејнери, роботика која ће омогућити приступ, специјални транспорт и прерада. Најновија идеја министра за науку била је да „Винча" узме кредит од двадесет пет милиона долара код неке банке, што није изводљиво јер је то буџетска установа која по закону не сме да се задужује. Када су то схватили, под разним притисцима гурају оснивање јавног предузећа за управљање нуклеарним објектима у Србији. Који су то објекти? Сви су у „Винчи". Практично цепају наш једини нуклеарни институт, одвајају лабораторију за заштиту, реакторску технологију... За директора постављају мр Радојицу Пешића, који је био помоћник бившег министра Домазета, а Домазета за председника Управног одбора.


Постоји ли заиста опасност од крађе?


Отпад је толико радиоактиван да би свако ко би му нестручно пришао био мртав. Реалније је да неко пожели да се домогне свежег горива. Тип реактора у „Винчи" користио је високообогаћено гориво од 80 одсто уранијума 235, а за израду нуклеарне бомбе потребно је преко 93 одсто. Међутим, после 11. септембра Американцима је сметало да мале државе имају високообогаћено гориво и они су притискали да се врати у земљу порекла. Пошто су нестручњаци водили преговоре, нестручњаци су пристали на уцене, тако да смо добили само обећања. Сада се „Винча" задужује, а после једино може да оде под стечај, као и многе друге српске фирме.


Говорите о погубном утицају политике на науку?


Не може да се дозволи да науку воде људи који нису стручни. Не може да се дозволи да се планира краткорочно. Јер, ако нам не треба наука, затворимо све институте. Домазет је 2003. изјавио да је Србија мала земља и да јој не требају основне науке, а да примењене науке треба да финансира привреда. То је ван памети. Не постоје примењене науке без основних, а у Србији је привреда у таквом стању да не може ни себе да издржава.


Противник сте образовања по Болоњској конвенцији?


Сваки универзитет и сваки факултет у САД се боре да буду различити, бољи од осталих. Једино конкуренција гура напред. Шта се дешава овде: без икакве шире дискусије прихваћена је Болоњска конвенција. Предлагала сам да претходно утврдимо шта је то што би нама требало. Ми имамо наше професоре практично у сваком образовном систему свету. Зар нисмо могли да их позовемо да изложе које су предности и мане тих система и да извучемо најбоље. Систем који је имала моја генерација био је веома добар, а доказ за то смо сви који смо отишли у иностранство и успели. Мени нико није тражио нострификацију дипломе ЕТФ-а зато што је тај факултет био чувен. Жалим ову децу јер је ниво знања снижен до краја. Производимо генерације које неће бити довољно образоване.


По неким проценама, око 100.000 младих образованих људи напустило је Србију?


Многе сам сачекала с друге стране. Само у Силицијумској долини има 200 до 250 инжењера нашег порекла. У „Гуглу" их је 30-40, у „Сиско системсу" бар тридесетак. Док памет изграђује туђе државе, села су нам празна, бела куга хара... Одлазак генерација младих и способних мора да се заустави, и направе услови да се бар један део врати. Уз помоћ наших студената на два најчувенија истраживачка универзитета у свету, Берклију и Станфорду, спровели смо анкету међу 450 младих српског порекла у САД и Канади. И док више од 90 одсто младих из Србије жели да што пре оде из земље, близу 70 одсто младих и образованих Срба у дијаспори жели да се врати. Наравно, уколико су одређени услови испуњени, а то није захтев да се има америчка плата!


У САД сте основали удружење наших елетроинжењера?


Електротехнички факултет је заиста пропатио под Милошевићем и многи људи су отишли у иностранство. Задужбина наших електроинжењера има око 300 чланова. Протеклих година послали смо неколико контејнера компјутера и компјутерске опреме, часописа и друге научне литературе ЕТФ-у у Београду. Уз помоћ Задужбине и донацију њеног члана Ивана Рашовића израђен је лабораторијски блок између ЕТФ-а и Машинског факултета. Организовали смо посету српске делегације универзитетима и компанијама у Сан Франциско заливу и Силицијумској долини у октобру 2007. године и том приликом је потписан уговор о академској сарадњи између универзитета у Берклију и Београду, први који је БУ потписао с једним америчким универзитетом.


Мирољуб Мијушковић



[објављено: 16/08/2009]


stampanje posalji prijatelju



погледајте коментаре (17)



Radovan Petrovic, 15/08/2009, 23:18


pa dali neko cita ove strahote. Pa samo iz ovoga teksta mozemo da vidimo ko nam i na koji nacin vodi drzavuj i u kom smeru. KAtastrofa. Jadni mi kada nas vode politicari i partijasi koji blage veze nemaju ni o cemu. OVOJ GOSPODJI SVAKA CAST NA HRABROSTI I SMELOSTI D A KAZE ISTINU. ONA JE 100% u pravu.





djuro lastovic, 15/08/2009, 23:36


Tacno je tako. I ja bi se vratio kad bi politika bila pametnija i lopovluk se sveo na razumnu meru! Ali ovo podrazumeva i promenu sadasnjih politicara, sto oni ocigledno ne bi prihvatili.





Vladan Mitrovic, 15/08/2009, 23:54


opcinjen sam inteligencijom i sigurnoscu koja izbija iz intervuja Jasmine Vujic. Intervju koji je Jasmina dala nema ni jednu suvisnu rec , nijednu nesuglasicu niti nedorecenost a prosto zraci temeljnim znanjem i informisanoscu..prosto savrseno. Sta reci nego da mi je zao sto neko takvih kvaliteta nije u Srbiji ali cinjenica je da bi ovde i Tesla bio zapostavljen Pozdrav Jasmini i jos puno uspeha u radu a sto se Srbije tice, mogu samo da pozelim da je Jasmina ne zaboravi i ima na umu. Dok je tako kvalitetni ljudi (zene) imaju u srcu, nema bojazni ni za nasu zemlju Sve najbolje





Данијел - Бања Лука , 16/08/2009, 03:56


То је паметна особа! Нажалост у овој земљи политика са нестручним људима, и за бављење политиком а не нечим другим, води главну ријеч!





Tabula Raza, 16/08/2009, 06:50


Veličanstveno! Eto kako se naš Srbin iz dijaspore bori za Srbiju. A naši političari gotovo potpuno dotukli našu državu, naš narod i našu mladost. Radi svojih već debelo nabubrelih džepova. Svi nam se u svetu smeju zbog naših nadri-političara. I čekaju definitivni kolaps Srbije, koji nije daleko. Imamo više nego ponižavajuće političare.





10 векова ћирилице , 16/08/2009, 08:17


Ово је једна сјајна и свестрана жена, која се бори, између осталог, и за српску ћирилицу. Браво!





srđan, sombor , 16/08/2009, 08:20


Činjenica da je pre nekoliko godina prestala da izlazi "Galaksija"( časopis za popularizaciju nauke), takođe govori o stanju nauke kod nas.





Ftica , 16/08/2009, 09:39


Mozda Miki Maus i cita ovo,ali ne haje.





bami , 16/08/2009, 10:15


Profesorka Vujić upućije na ono na šta ukazuju i svi značajniji istraživači i realni ljudi u Srbiji. Na žalost, zbog mnogobrojnih blokada i "političkih" smicalica naukom, razvojem, privredom, kulturom i, posebno, ekonomijom upravljaju političari, upravljaju ljudi koji izuzev svoje volje da politički napreduju, nemaju nikakva stvarna znanja i stvarna ostvarenja!





Milos Kosovac, 16/08/2009, 10:52


Djuro Lastovicu, sa kim to treba da promenimo vlast, da ne milite sa Nikolicem ili boze me sacuvaj da nam se vrati Mira ili Seselj!? Imali smo naucnika fiozofije za premijera, ali su ga psi rata ubili.Ovo sto se vi javljate u najuglednijem i najuticajnijem listu je put koji vodi u napredak. Nije lako suprostaviti se Domazetu, telentovanom i obrazovanom choveku. Da li mislite da moze lako sa jednim zahtevom, jednom diskusijom na sednici Vlade premijer Cvetkovic, pa i predsednik drzave Tadic, da promene misljenje koje ima ugledni naucnik, a svakako ne samo on. Tako bi mogao da uradi Tito, no to bese diktatura jednog misljenja. Dobra strana sto Tito nije bio paranoican kao Staljin ili Chausesku, i sto je ipak morao da se izbori za svoje misljenje koristeci poslusne karaktere.Znajuci da je diktatura najefikasniji sistem, ukoliku se diktator vremenom ne poremeti zbog apsolutne vlasti, uostalom zato su u isoriji postojale velike imperije - vladari su bili Cezari - to ne znaci da treba da se vratimo diktaturi. A sto se tice atomske energije,Tito je imao nameru da gradi i atomsku bombu,pored odluke da se razvija Institu u Vinci, naravno ako bi to rekao i genijalni Savic, koji ne samo sto je bio jedan od najpoznatijih fizicara u sveu, vec je bio i prvi predsednik AVNOJ-a u Jajcu.Inace, istina je da male zemlje nemaju materijalnu silu da ulazu u bazna istarzivanja, da traze nove tehnologije, ukolko sa malim parama ne naslute neko otkrice, ali je to verovatno koliko i da dobijete na lutriji. No, ono sto nosi kvalitet ovog javljanja ugledne naucnice nasega roda je:1.Morace svi koji odluciju o razvoju, pre svih premijer vlade i predsednik drzvave da iniciraju raspravu za problem koji je naveden u tekstu, u kojoj raspravi treba da uzmu ucesce i nasi naucnici iz inostranstva.2.Da se povecaju izdvajanja za nauku, jer je kod nas kriza iz neznanja.3.Sto brze ispravljati sve greske koje su ucinjene za ove dve decenije dok se odlucivalo preko pojedinaca i stranaka.Ostalo Vi dadajte.





na zadatku uništenja; , 16/08/2009, 12:23


'Пошто су нестручњаци водили преговоре, нестручњаци су пристали на уцене,...'.. 'У доба Домазета и Свилановића, под притиском Американаца...' 'Жалим ову децу јер је ниво знања снижен до краја. Производимо генерације које неће бити довољно образоване....





В. Рајковић, 16/08/2009, 12:44


Ово за уранијум и Винчу заиста нисам знао, а прича је да се човеку дигне коса на глави. И није толико ствар ни у том гориву, колико у чињеници да уништавамо своје деценијама стваране научне установе због нечије параноје и грамзивости оних који би све да продају. Што се "Болоње" тиче, апсолутно се слажем. Већ се дуже време и по ЕУ чују гласне критике на рачун тог система, само се код нас то велича као некакво достигнуће. Генерације које су напустиле земљу почетком деведестих поседовале су такво образовање, да су имале проходност и запослење широм света. Са "болоњцима" то сигурно неће бити случај. Одличан интервју.





dan , 16/08/2009, 12:50


Klasicna pat pozicija, izmedju dve vatre, sa jedne strane lose drustvo, a sa druge patriote od naucnika, koji govore sve najlepse o svome, a rade za prljav racun onog koji hoce da nas zatre.





Djoko Maksimovic, 16/08/2009, 13:11


Razgovor sa gosp.Jasminom Vujic perdsjednicom Udrozenja dekana nuklernih fakulteta u SAD. Pod hitno dostaviti... predsjednicima vlada SRBIJE I R.SRBSKE , kao i gos.Tadicu i srbskom clanu predsjednistva u BiH.kao i svim relevatnim ljudima i istitucijama, u vezi sa nuklearnim programom.Da se promjeni pristup o ovoj temi ida se postave ljudi od stuke, ane po kumovskom kljucu i slicn. Da se vrate strucnjaci i da se pod HITNO . VINCA, ne samo Vinca nego imnog drugih kapciteta pokrene na ovim prostorima. Hvala gosp. Vujic na pomoci da se otvore oci, ljudima koji voje svoju Zemlju. Anadam se da ce nam jois vise pomoci kod realizacije mojih, gore navedenih yahtjeva. Wolf





гром гром, 16/08/2009, 13:28


Gde je Srbija u nuklearnim relacijama? Posle akcidenta u Černobilju kod nas je nastala paranoja, tako da je donet zakon koji je stopirao gradnju nuklearki na prostoru bivše SFRJ. Krajem godine taj zakon ističe, a u neku ruku se ne zna ni da li važi jer je u međuvremenu promenjeno toliko država. Međutim, mi smo izgubili veliki broj kadrova koji su se rasuli po svetu. Takođe, ovde se za nauku malo izdvaja, svega oko 0,3 procenta, za razliku od sveta gde je to 3 do 5 odsto. Nažalost, iako imamo vlade koje se menjaju, jedna konstanta ostaje: ministri za nauku se biraju po političkoj pripadnosti, a ne po stručnosti, pa se samim tim i ne mešaju mnogo u sopstveni posao.-цитат 1. Meni niko nije tražio nostrifikaciju diplome ETF-a zato što je taj fakultet bio čuven. Žalim ovu decu jer je nivo znanja snižen do kraja. Proizvodimo generacije koje neće biti dovoljno obrazovane.-цитат 2. Иако је све што је наша земљкаиња рекла умно, издвојио сам ова два цитата јер су истинита и поразна. Не верујем да ћемо из њих извући поуку ал' ни она ни цитати нису криви за нашу површност, безумност, неодговрност, блесављење... Земљакињи хвала што нас није заборавила.





Дивљи истерали питоме , 16/08/2009, 13:56


Србију већ деценијама уништавају Југословени који њоме управљају и за њу уопште не хају, а неретко је и буквално мрзе, то се види по степену деструктивности одлука које доносе. Најпаметнији и најпроницљивији Срби, следећи свој рекло би се скоро јеврејски нагон за самоодржањем у најбољем смислу речи, иселили су се из Србије. Наши најбољи људи су у иностранству, као што и овај интервју са сјајном др Јасмином Вујић доказује. Нема нам помоћи док овакве жене и људи, Срби из Србије, не потисну највеће медиокритете из целе бивше Југославије који нам сада још увек кроје капу и не преузму команду у Србији у своје руке. Саможиви отпор који пружају самозвани властодршци изузетно је јак, не знам када ће ово моћи да се оствари. Највећи кривци су, по мени, српски политичари као Коштуница и Николић, који уопште и не уочавају ове погубне српске парадоксе, а камоли да се боре за стварање националне државе у самосталној Србији. Уместо да се ратосиљају југословенства, они га подржавају и гаје у својим странкама које су само номинално српске, а уствари су југословенске, по саставу и по програму, који је по дефиницији антисрпски. Ово је корен наших невоља, ко га ишчупа ући ће у српску историју раме уз раме са Светим Савом и Карађорђем. Дај Боже да се то деси за нашег живота!





Милорад , 16/08/2009, 17:31


Мање више сви институти су упропаштени. Професорка свака част.



http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Uranijum-vracen-pod-pritiskom-Amerike.sr.html

Претражи овај блог

Пратиоци

Архива чланака