Министарство за науку: Лични интереси паралишу „Винчу"
Дуга изградња „Тесле" последица сталних преиспитивања оправданости даљег финансирања тог посла, каже руководилац пројекта ФАМА
Део акцелератора „Тесла"
Група научника Института за нуклеарне науке „Винча", Електротехничког факултета у Београду и Факултета техничких наука у Новом Саду, њих 50, како је „Политика" већ писала, упутила је у понедељак протестно писмо председнику Борису Тадићу, премијеру Мирку Цветковићу и заменику премијера Ивици Дачићу. Они тврде да је држава без образложења престала да финансира њихова два пројекта у вези са постројењем за модификацију и анализу материјала са јонским сноповима (ФАМА), које је нискоенергетски део акцелератора „Тесла" у Институту „Винча". Из Министарства за науку и технолошки развој тим поводом јуче је „Политици" стигло саопштење у којем се, између осталог, каже:
„Др Небојша Нешковић, научни саветник Института за нуклеарне науке 'Винча', био је руководилац изградњеАкцелераторске инсталације 'Тесла'у најдужем периоду и самим тим је најодговорнији за његову реализацију. АИТ јетребало да будепостројењезапроизводњу, убрзавање икоришћење јонских снопова у чијем саставу је требало да буду три машине и више ниско енергијских и високо енергијских експерименталних канала". У допису се даље наводи зашто је влада, по закључку од 1. новембра 2007, престала да финансира изградњу АИТ-а. До сада је у ово постројење инвестирано око 20 милиона долара, што је три пута више од почетне процене цене пројекта, а за завршетак пројекта затражено је још 12 милиона евра", наводи се у саопштењу.
„Кад би пројекат био завршен, за годишње одржавање било би потребно издвојитијош по 1,5 милиона евра, ако је инсталација исправна,што је значајна сума у односу на укупна издвајања за науку. У свету је за изградњу сличних инсталација у просеку потребно пет година. Изградња АИТ-а почела је 1989. године и за завршетак пројекта затражено је још пет година. То је укупно 23 године", истиче се у саопштењу ресорног министарства.
Последњи извештај буџетске инспекције указује на злоупотребу у наменском коришћењу средстава и у сарадњи са Републичким јавним тужилаштвом мора се размотрити има ли елемената за кривично гоњење особа одговорних за реализацију пројекта АИТ, такође, став је министарства.
„За разлику од осталих пројеката, који не припадају категорији декомисије, носилац пројекта 'Физика и хемија са јонским сноповима' др Срђан Петровић није успео на адекватан начин да кандидује свој пројекат у постојеће моделе пројектног финансирања министарства и тиме није омогућио континуирано финансирање пројекта у складу са законском регулативом", порука је министарства.
Званичници министарства сматрају да су„појединци, лобији и њихови лични интереси, који се мере милионима евра, предуго паралисали развој Института за нуклеарне науке „Винча" и кажу да то неће допустити. Они ће у сарадњи са целом научном јавношћу, како тврде, радити на томе да се обезбеде услови како би се високи научни потенцијали „Винче" што боље искористили, и подржати реорганизацију института.
„Стручни послови управљања нуклеарним објектима захтевајуоснивање јавног предузећа у складу са Законом о заштити од јонизујућих зрачења и осталим међународним регулативама. Јавно предузеће је дугорочног карактера и његове активности треба да обезбеде трајну нуклеарну сигурност и безбедност грађана Републике Србије", пише на крају саопштења министарства.
Међутим, др Небојша Нешковић сматра да министарство „потеже причу о Тесли како би њоме замаглио проблем".
– Тврдње министарства нису тачне. Почетни трошкови изградње АИТ, при чему није узето у обзир неколико њених великих подсистема, били су процењени на око 17 милиона долара, а не на око седам милиона долара. Показано је да би годишњи трошкови погона и одржавања АИТ били око 0,6 милиона евра, а не око 1,5 милиона евра. Дуго трајање изградње АИТ-а било је последица превише честих и дугих застоја због сталних преиспитивања оправданости даљег финансирања као и нередовног и недовољног финансирања – тврди др Нешковић.
У периоду изградње АИТ-а његове финансијске аспекте више пута детаљно је испитивала комисија Министарства финансија Србије, каже наш саговорник. Ни у једном од тих испитивања није нађена ниједна неправилност у трошењу средстава која су за то била издвојена, категоричан је он.
– Следећи одлуку владе о престанку финансирања изградње из буџета Србије, Министарство науке склопило је са „Винчом" трогодишњи уговор о реализацији Научно-технолошког програма „Винча", који је обухватио и пројект „Физика и хемија са јонским сноповима", чији је руководилац др Срђан Петровић. У складу с тим, Министарство за науку и технолошки развој Србије требало је да настави да финансира тај пројекат у 2009. и 2010. години, а не да без икаквих консултација са сарадницима обухваћених пројеката укине Научно-технолошки програм „Винча" – сматра др Нешковић и додаје – влада је донела одлуку о престанку финансирања АИТ-а из буџета Србије потпуно занемарујући мишљења која су о томе дали Одбор за праћење реализације пројекта „Тесла", које је било званично тело Министарства науке задужено за пројекат, као и мишљење 14 врхунских светских стручњака за област изградње и коришћења акцелератора".
Тереза Бојковић
[објављено: 02/07/2009]
пошаљите коментар | погледајте коментаре (3)
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Ministarstvo-za-nauku-Lichni-interesi-paralishu-Vinchu.sr.html
Нема коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.